Opuściłeś źródło mądrości.

Gdybyś chodził po drodze Bożej, mieszkałbyś w pokoju na wieki.

Naucz się, gdzie jest mądrość, gdzie jest siła i rozum,

a poznasz równocześnie, gdzie jest długie i szczęśliwe życie.

/Księga Barucha 3,14/

NEOKAWIARENKA - DOBRA STRONA INTERNETU NEOKAWIARENKA - DOBRA STRONA INTERNETU

*|   |  

MENU STREFY

 

Witam na stronach działu dotyczącego głównie tematów związanych z Drogą Neokatechumenalną. Od wielu lat Droga wzbudza wielkie zainteresowanie. Co prawda różne są motywy tego zainteresowania ale skoro Ty tu trafiłeś to na pewno nie jest to efekt przypadku. Nie ważne czy znasz już Drogę czy też nigdy dotąd się z Nią nie spotkałeś, czy jesteś bogaty lub biedny, nie rozumiesz dzisiejszego Kościoła lub swoją postawą trwasz wobec Niego w opozycji. Trafiłeś tu bo szukasz odpowiedzi na dręczące Twoje ciało i zmysły pytania. Bo trwasz w wątpliwościach i niepewności. Być może odwiedzałeś już wiele innych stron internetowych mówiących o Drodze Neokatechumenalnej zarówno tych wobec niej krytycznych jak i pełnych pozytywnych treści. Tym lepiej. Tutaj, w tym miejscu, zapraszam Ciebie do ponownego przemyślenia : Dlaczego Tu Jestem ? Być może nie wierzysz, że to co przeżyjesz, co poznasz, co odkryjesz może mieć dla Ciebie jakieś znaczenie, może nawet nie masz chęci i czasu... Zapytaj jednak ponownie siebie przez pryzmat własnego życia: Dlaczego Tu Jestem ? Czego potrzebuję ? Kogo poszukuję ? Jeżeli zrobisz to w szczerości własnego serca Odpowiedź odnajdzie Ciebie sama ....

 

CZYTELNIA

STATUT ON-LINE

HISTORIA DROGI

REDEMPTORIS MATER

WASZYM ZDANIEM

NEONOWE LISTY

KATECHEZY

LISTA WSPÓLNOT

NEO INFORMACJE

NOWA ESTETYKA

DOMUS GALIAEAE

NASZE WSPÓLNOTY

DROGA NA ŚWIECIE 

ŚWIADECTWA

MOJA PARAFIA 

 

NEOKAWIARENKA TO DOBRA STRONA INTERNETU

 

Strona Nagrodzona 2004

 

 


Dlaczego lubię Neokatechumenat


Jeśli ktoś chce nauczyć się tańczyć, to nie może zaczynać od startu w zawodach tanecznych, bo jedynie się ośmieszy i zniechęci. W zakonie nie zaczyna się od uroczystej profesji, ale od nowicjatu, po którym następują inne etapy formacji zakonnej. Byłoby czymś dziwacznym, gdyby ktoś, widząc na przykład różnice w formacji nowicjuszy i kapłanów, podejrzewał dany zakon o ezoteryzm oraz niedopuszczalny podział na wtajemniczonych i niewtajemniczonych. Sam przeszedłem – najpierw jako kleryk, a potem jako kapłan – wiele etapów formacji neokatechumenalnej i nigdy nie czułem się mniej albo bardziej „wtajemniczonym” w sensie gnostyckim. Po prostu, szukałem woli Bożej na każdym z etapów i dziękowałem za to, co było mi oferowane. Ponadto, gdyby komuś oddalonemu od Kościoła, kto rozpoczyna dopiero katechezy neokatechumenalne, postawiono takie same wymagania jak osobom po wielu latach formacji, prawdopodobnie bardzo szybko by się zniechęcił.

[WASZYM ZDANIEM] CZYTAJ

 

Historia Drogi - zarys ogólny

 

„Ze zdziwieniem byliśmy świadkami Słowa, które stając się z ciałem wśród ludzi biednych, przyjmujących je z radością, prowadziło do zdumiewającej liturgii, jako, że była ona odpowiedzią tylu braci, którzy pełni grzechów błogosławili Pana, który na nich wejrzał. W ten sposób w okresie trzech lat zobaczyliśmy pojawienie się drogi prowadzącej do powolnego i organicznego dojrzewania wiary, jakby rodzaj katechumenatu, który powoli tworzył Kościół, realizował braterską wspólnotę, wywoływał miłość w wymiarze zdumiewającym wszystkich, gdyż była to miłość do nieprzyjaciół - miłość w wymiarze krzyża.” (Wystąpienie Kiko Argüello na plenarnym posiedzeniu Kongregacji Ewangelizacji Narodów Rzym, 19-22 kwietnia 1983).

[HISTORIA DROGI] CZYTAJ

 

Wystąpienie Kiko Argüello na Zesłanie Ducha Świętego

 

Ojcze Święty, bardzo cieszymy się, że zaprosiłeś nas aby dziękować Panu, za cudowne dary apostolatu, ewangelizację, miłość i uświęcenie, które Duch Święty wzbudził w Kościele jako owoc Soboru, aby przygotować ewangelizację zsekularyzowanego świata i aby uzdolnić go do niesienia Nowej Ewangelizacji. Dziękuję za okazję, która została mi dana, podziękować Bogu wobec Piotra i wraz ze mną także wielu braci, którzy są tu obecni, w przeważającej większości byli daleko od Kościoła, którzy z powodu strachu przed śmiercią, tak jak ja, żyli w niewoli demona, jak mówi List do Hebrajczyków.

[CZYTELNIA] CZYTAJ

 

Katechezy - Terminarz

 

Zwracam się z zaproszeniem o nadsyłanie terminów głoszonych Katechez Drogi Neokatechumenalnej. Przesyłane informacje proszę uzupełniać o dane dotyczące miejscowości, parafii, terminu oraz dane kontaktowe - adres poczty email i/lub numer telefonu wraz z imieniem i nazwiskiem. Ponieważ nie mam możliwości pełnego zweryfikowania przesyłanych informacji nie odpowiadam za ewentualne błędy. Jeżeli jednak stwierdzisz jakieś niewłaściwe lub niepoprawne dane proszę powiadom mnie o tym wysyłając wiadomość na moją skrzynkę pocztową. Zależy mi na pełnej zgodności zawartych tu informacji więc Wasza pomoc także w tej kwestii jest bardzo wskazana i potrzeba dla dobra nas wszystkich...

[KATECHEZY] CZYTAJ

 

Strona zoptymalizowana dla przeglądarki Internet Explorer 6 / 7xx